Majitelé ski areálů už dokončují přípravné práce pro zahájení sezóny. Zajíždějí nové rolby. Zkušebně pouští sněžná děla, které zatím chrlí především vodu. Lyžařská sezóna už je za dveřmi.
Milovníky zimních sportů jistě potěší fakt, že téměř žádné lyžařské středisko nezdražuje. Předpovědi počasí jsou velice slibné. Nedostatku sněhu se letos prý bát rozhodně nemusíme. Kam ale vyrazit? Lyžařských areálů je v ČR téměř 300.
Pokud se rozhodnete na posledních chvíli, že vyrazíte do hor, je dobré zjistit, jaké sněhové podmínky jsou ve Vámi vytipovaném středisku. Informací je všude poměrně dost, některé ale nejsou příliš přesné. První možností je pořad Panorama. Možnost to je, ale né zrovna rychlá. hodinu bedlivě sledujete televizní obrazovku, pak jen na malou chvíli odejdete a stane se to, že zrovna v tuto chvíli se na obrazovce objeví Vaše středisko a vy jej prošvihnete! Jsou zde navíc zahrnuta pouze ta střediska, která jsou za to ochotna zaplatit několik desítek tisíc ročně. Zaplatí to lyžaři v ceně skipasů.
Rychlejší možností je Internet. Existuje velká spousta zpravodajských webů. Pokud ale chcete opravdu dobré informace, máte v podstatě jen 2 možnosti. Holidayinfo od společnosti Sitour (výrobce pořadu Panorama) jistě znáte. Web však není příliš přehledný, spousta lidí si na něj však dokázala zvyknout. Ten druhý je podle mě o něco lepší. Mluvím o portálu www.ceske-sjezdovky.cz, na kterém najdete více než 260 lyžařských středisek. Od těch největších po malé louky s jedním vlekem. Informací je na tomto webu také jednoznačně víc, jediné co bych vytknul je to, že mapky areálů jsou pouze přibližně u poloviny střediskek. Nevýhoda tohoto webu spočívá především v tom, že jej příliš lidí nezná. Mě však jeho informace nikdy nezklamaly.
Poslední možností je návštěva přímo oficiálních stránek areálů. Weby velkých středisek jsou obvykle přímo přecpané informacemi, ty však většina lyžařů obvykle znát vůbec nepotřebuje. Kameru, aktuální teplotu, přehled vleků a sjezdovek v provozu a další důležité věci zde mnohdy musíte hledat i několik minut. Netýká se to samozřejmě všech, ale většina ski-areálů by měla svoje weby výrazně zjednodušit. O webech malých areálů se zmiňovat raději příliš nebudu, více než polovina z nich je naprosto otřesná. Informace musíte umět hledat. Doufám, že neuděláte stejnou blbost jako já před pár lety, kdy jsem dojel do zavřeného ski areálu, protože jsem uvěřil informacím na jednom pochybném zpravodajském webu.